
Glad sommar önskar vi på Emmaboda Energi!
Sommaren är här och vi på Emmaboda Energi vill passa på att önska er en riktigt skön sommar! Samtidigt vill vi informera om några saker som kan vara bra att känna till under sommarmånaderna och påminna om det aktuella bevattningsförbudet.
All information hittar du samlat i här under.
Begränsade tjänster under sommaren
Trots att vi finns på bara ett telefonsamtals avstånd under större delen av sommaren så har vi under perioden 23 juni – 15 augusti begränsad möjlighet att hantera vissa tjänster.
Vi kommer bland annat inte kunna genomföra abonnemangsändringar på avfall, som tillexempel utsättning av kärl, hemtagning av kärl och storleksbyte av kärl.
Det kommer heller inte finnas möjlighet att registrera och teckna avtal för produktionsanläggningar för el.
Är du solcellsproducent?

Utsättningar av ledningar
Om du har behov av att få ledningar utsatta kan det vara längre handläggningstider under sommarperioden.
Drifteberedskap och jour
Vi har som vanligt driftberedskap under årets alla dagar. Vid felanmälan utanför ordinarie öppettider ringer du:
Vatten och Avlopp: 010-353 17 60
El: 010-353 17 70
Fjärrvärme: 010-353 17 80